top of page
  • Beata Karwowska

Czy holistyczny rozwój to tylko modny termin czy rzeczywista potrzeba współczesnego świata?


holistyczny rozwój

W obecnym świecie, pełnym dynamicznych zmian, przymiotnik "holistyczny" zdaje się pojawiać na każdym kroku. Coraz częściej na pewno można usłyszeć to słowo w kontekście rozwoju osobistego i zawodowego. Wydaje się, że wszyscy dążymy do tego, by stać się "holistycznymi jednostkami". Co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem i czy holizm naprawdę może przyczynić się do wzrostu naszego dobrostanu a w finale sukcesu? A może to tylko kolejny modny termin w branży rozwojowej? Pozwólcie, że podzielę się moimi refleksjami na ten temat, kiedy miałam przyjemność uczestniczyć w coachingu holistycznym, kiedy byłam w roli liderki zespołu.


Holistyczny coaching to prawdziwy rozwój

W tym zabieganym świecie, skupiamy się na różnych aspektach naszego życia - pracujemy, uczymy się, dbamy o zdrowie, życie rodzinne. Po prostu osiągamy kolejne cele na liście „todosów”. Nie zawsze mamy możliwość i czas na zastanawianie się jak te obszary się ze sobą przeplatają i wpływają na nasz ogólny rozwój? Właśnie tu pojawia się pojęcie "holistyczny". Dla mnie osobiście, stało się ono kluczowe, gdy dowiedziałam się o coachingu holistycznym. Moje doświadczenie z coachem holistycznym rozpoczęło się od intrygującego pytania: "W jaki sposób rozwój mojego pracownika może być bardziej kompleksowy niż tylko zdobywanie umiejętności?" Coaching w podejściu holistycznym przyniósł odpowiedź na to pytanie, odkrywając nowy wymiar rozwoju osobistego i zawodowego.


W skrócie, coaching holistyczny to podejście, które traktuje człowieka jako całość, nie tylko skupiając się na jednym obszarze życia. W kontekście zawodowym oznacza to, że nie skupiamy się tylko na umiejętnościach i wynikach, ale także na emocjach, wartościach, celach, potrzebach materialnych jak i duchowych pracownika. To podejście nie tylko pomaga rozwijać umiejętności zawodowe, ale to swego rodzaju podróż ku zrozumieniu siebie i innych, ku budowaniu bardziej efektywnych i autentycznych relacji. To droga do samo spełniania się.


Zalety uczestnictwa w coachingu holistycznym

Udział w coachingu holistycznym przyniósł mi liczne korzyści. Po pierwsze, jeszcze bardziej wzmocniłam umiejętności miękkie, takie jak efektywna, empatyczna komunikacja czy umiejętność rozwiązywania konfliktów, które w zespołach pojawiają się często. Po drugie, udział w sesjach coachingu holistycznego, pomógł mi zrozumieć własne wartości i cele, jako liderki tego zespołu, co w efekcie doprowadziło do większej motywacji i mojego zaangażowania w pracę.


Biznesowe korzyści dla organizacji

Kiedy menedżerowie uczestniczą w coachingu holistycznym, organizacje zbierają owoce. Liderzy stają się lepszymi w komunikowaniu jak i byciu mentorami dla swoich pracowników, co przekłada się na wyższe morale zespołu. Częściej tworzą autentyczne relacje z podwładnymi, co z kolei prowadzi do większej lojalności, wydajności i utrzymania talentów.


Coaching holistyczny w dobie sztucznej inteligencji

W obliczu dynamicznego rozwoju technologii, wiele osób obawia się, że ludzkie aspekty pracy tracą na znaczeniu. Jednak to w tym właśnie momencie w coachingu holistycznym tkwi niezwykła moc. Rozwijając umiejętności trudne do zautomatyzowania, jak empatia, kreatywność czy zdolność rozwiązywania problemów, pracownicy stają się wysoko odporni na permanentne zmiany świata zewnętrznego.


Inwestycja w ludzi przekłada się na sukces

W dobie AI i automatyzacji warto zastanowić się, czy wartość ludzkiego potencjału słabnie, czy to kolejne złudzenie, bo zachłystujemy się technologią. Moim zdaniem, wręcz przeciwnie! Potencjał człowieka jest nieograniczony i mamy na to mnóstwo dowodów. Wartość coachingu holistycznego tkwi w rozwijaniu umiejętności trudnych do podmiany przez „inteligentne” maszyny oraz w budowaniu odporności psychicznej.


Jeśli jesteś gotowa/y odkryć potencjał holistycznego rozwoju dla siebie lub swojej organizacji, zapraszam Cię do skorzystania z naszej oferty. Wspólnie możemy pomóc ci budować autentyczne relacje z Twoimi pracownikami, rozwijać ich i Twoje umiejętności i osiągać nowe poziomy sukcesu. Kliknij i odkryj, jak coaching holistyczny może wpłynąć na Twoją przyszłość.


Rozwój osobisty i profesjonalny to nie tylko słowa - to droga do sukcesu. Wybierz coaching holistyczny i dostrzeż zmiany, jakie może przynieść w Twoim życiu i karierze. Niech ten artykuł stanie się Twoim przewodnikiem do nowego wymiaru rozwoju!


Opmerkingen


bottom of page